Wybór bramy garażowej jest istotną kwestią, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed jej zamówieniem. Sprawę te warto rozwiązać jeszcze na etapie budowy, aby nie popełnić któregoś z poniższych błędów.

Najczęściej wybierany model, to bramy segmentowe. Ich dużą zaletą są dobre parametry izolacyjne. Ważną kwestią jest również fakt, że przy tym rozwiązaniu możemy w pełni wykorzystać powierzchnię garażu. Jeśli planujesz taki zakup, powinieneś wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie narazić siebie na zbędne koszty lub całkowicie pozbawić się możliwości jej montażu.

1. Dokładnie przeanalizuj wszystkie elementy na ścianach i suficie, które mogą uniemożliwić jej umieszczenie (rury, okna, belki).

2. Zwróć szczególną uwagę na długość garażu. Niezwykle ciężko będzie zamontowanie takiej bramy wraz z automatyką, jeśli długość będzie mniejsza niż 3,3m (wartość ta jednak jest zależna od wysokości bramy, napędu oraz prowadnic).

3. W celu zamontowania standardowego prowadzenia, nadproże powinno wynosić minimum 210 mm.

4. Wewnętrzne przestrzenie boczne (tzw. węgarki), mierzone od końca otworu wjazdowego do ścian pomieszczenia, powinny wynosić minimum 100mm szerokości. Spełnienie tego punktu pozwoli na zainstalowanie dowolnego prowadzenia.

Wymiary bramy garażowej są niezwykle ważne, ponieważ zależą od komfortu użytkowania. Przed zdecydowaniem się na konkretny wariant, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Przede wszystkim – wymiary samochodu. Część osób jednak kieruje się obecnie posiadanym samochodem i nie przewiduje większej bramy w wypadku wymiany auta na większy. Jeśli dobrze tego nie przemyślimy, w przyszłości możemy się narazić na ogromne koszta związane z przebudową garażu lub jego wielkość będzie nas ograniczała przed wymianą samochodu na większy model.

2. Przeanalizuj usytuowanie garażu – jeśli podczas wjazdu konieczne są dodatkowe manewry, niezbędna będzie większa brama.

3. Zastanów się czy garaż będzie służył nam również jako schowek na inne przedmioty (narzędzia, rowery itd.).

4. Jeśli decyzję o bramie garażowej podejmujemy jeszcze przed wykończeniem pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę grubość tynków oraz izolacji. Tylko dokładnie wykonane pomiary gwarantują komfort użytkowania, trwałość oraz oszczędność (dobra izolacja sprawia, że nie mamy strat ciepła).

Izolacyjność akustyczna bramy – jest niezwykle doceniana, jeśli garaż znajduje się w bryle budynku.

Wodoszczelność bramy – istotny czynnik, który może uchronić garaż przed zalaniem i wilgocią. Bardzo pomocne, jeśli garaż jest również składzikiem na inne przedmioty.